fbpx

W dobie wszechobecnej elektroniki, wpatrywania się w ekran tableta, smartfona lub TV, brakuje naszym dzieciom zajęć manualnych. Twórcze warsztaty szycia dla dzieci w wieku 7-14 lat to najlepszy sposób na ich prawidłowy rozwój poprzez zabawę! To świetna okazja, aby oprócz samej nauki operowania igłą i nitką czy maszyną do szycia, dać popis własnej kreatywności. Warsztaty szycia dla dzieci to pewien rodzaj terapii, na której efekty nie trzeba długo czekać. Przekonajcie się sami, dlaczego warto uczyć się szyć już od najmłodszych lat!

Dlaczego akurat warsztaty szycia?

Zacznijmy od tego, że coraz mniej używamy dziś dłonie i palce, a przez co nasz mózg robi się coraz bardziej leniwy, co ma wpływ na nasze samopoczucie i psychikę. Dotyczy to szczególnie najmłodszego pokolenia naszych dzieci i młodzieży, które coraz mniej piszą, a coraz więcej klikają w ekrany urządzeń elektronicznych. Można by powiedzieć: „takie są czasy” i nic z tym nie robić. Ale można też wspierać nasze pociechy w ich pozytywnym i zdrowym rozwoju, mimo takich czasów.

Dlaczego akurat szycie, a nie np. programowanie? Głównym problemem dzisiaj jest nadmiar wszechobecnej elektroniki i przesiadywanie naszych dzieci godzinami przez ekranami smartfonów czy tabletów. I to jest problem, który już widać. Obniżenie nastroju, wczesna depresja, problemy z emocjami i relacjami, brak poczucia siebie, itp.

Tak, jak sport rozwija kondycję fizyczną u dziecka, tak zajęcia twórcze, takie jak: malowanie czy szycie, rozwijają zdolności manualne i kreatywność. Szycie to pewien rodzaj sensoplastyki, kiedy to stymulowane są zmysły (w przypadku szycia – głównie wzroku i dotyku). Dzięki tej stymulacji wspieramy proces sprawnego myślenia – wytwarzają się nowe połączenia pomiędzy układem nerwowym (neuronami), a mózgiem dziecka. Oprócz tej głównej korzyści, zajęcia z szycia mają jeszcze wiele innych zalet…

Nie ma czasu na nudę

I to dobrze, i źle. Bo podczas nudzenia się, powstaje najwięcej świetnych pomysłów. Z drugiej strony – nadmiar zajęć dodatkowych typu nauka języka obcego, jazda konna czy trenowanie dyscypliny sportowej 2-3 razy w tygodniu – to dla małego człowieka zdecydowanie za dużo!

Nie każdy chłopiec musi być Lewandowskim i nie każda dziewczynka baletnicą czy aktorką.

Obserwujmy nasze dzieci i nie zmuszajmy ich na siłę do sportu czy innych modnych dziś zajęć. Kto powiedział, że chłopiec musi grać w piłkę, a nie może np. szyć i tworzyć czy śpiewać? Warsztaty szycia dla dzieci to wyjątkowa okazja, aby sprawdzić, czy nasze dziecko ma z tego frajdę. A jego radość i zadowolenie to najważniejsze kryteria, którymi powinni kierować się rodzice, chcący odciągnąć swoją pociechę od ekranu komputera.

Korzyści płynące z szycia

Oprócz wspomnianej wcześniej stymulacji rozwoju mózgu u naszych dzieci, warsztaty z szycia i tworzenia mają jeszcze inne zalety:

  • Rozwój kreatywności i twórczego myślenia, co przyda się w przyszłości każdemu dorosłemu.
  • Rozwój manualny, dzięki operowaniu igłą i nitką czy nożyczkami.
  • Budowanie pewności siebie, dzięki satysfakcji, jaką daje samodzielnie uszyty przedmiot, taki jak np. maskotka, piórnik czy ubranie.
  • Nauka samego szycia i obsługi maszyny do szycia to nowa i bezcenna zdolność. Kto wie, czy nie przyda się w niedalekiej przyszłości?
  • Forma odpoczynku i relaksu, z dala od wszelkich ekranów urządzeń elektronicznych, które męczą nas codziennie.
  • Okazja do budowania pozytywnych relacji międzyludzkich: dziecko-nauczyciel, dziecko-dziecko, dziecko-rodzic.
  • Gwarantowana świetna zabawa i wyśmienity nastrój ;).
  • Nauka poprzez zabawę i radość, a człowiek szczęśliwy to człowiek zdrowy!

Spróbujcie, a przekonacie się sami ;). Zapraszamy !!!

Zobaczcie tutaj – sama radość! >>

Zobacz nasz kurs szycia, przeznaczony dla początkujących adeptów sztuki krawieckiej.

Aktualne warsztaty szycia dla dzieci u nas na fanpage >>

Zdjęcie tytułowe: Pexels

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *