fbpx

Napotkasz dziś wiele postów, artykułów i wypowiedzi nawołujących o oszczędzanie energii, zmniejszenie zużycia wody czy segregowanie śmieci, a więc o szeroko pojęte dbanie o planetę. Nasuwa się więc pytanie

Czy ten wpis się czymś różni?

Odpowiedź jest prosta – i tak, i nie.

Oczywiście zachęcamy do wszystkich wymienionych wyżej sposobów ratowania naszej planety, ale chcemy również zwrócić uwagę na inne nieobojętne jej sprawy.

Jako Szkolenia Krawieckie, blog o szyciu, specjalizujemy się w wiedzy właśnie o tej dziedzinie. Podpowiemy Wam jak w zakresie mody, szycia i kroju wszyscy jesteśmy w stanie przyczynić się ekologii i jednocześnie zaoszczędzić własne pieniądze.

 • nie wyrzucaj, przerób!
  Kreatywne przerabianie ubrań to świetna zabawa, która przynosi wiele satysfakcji. Za małą koszulę męża możesz zamienić w świetną bluzkę dla siebie, a do nudnego T-shirtu doszyć lub domalować ciekawe wstawki.
 • nie kupuj, uszyj sama!
  Często rzeczy z sieciówki nie dość, że są wątpliwej jakości to nie są także nawet w małym stopniu less-waste. Szyjąc dla siebie możesz zdecydować jakiej jakości materiału użyć. Takie ubrania będą służyć Ci długo i przyczynią się do zmniejszenia generowanych przez Ciebie odpadów.
 • kupuj dobrej jakości materiały!
  Właśnie tak!. Może i są one trochę droższe, ale ta inwestycja szybko Ci się zwróci. Ubrania uszyte z takowych będą się mniej zużywały i po kolejnych praniach będą wyglądały równie dobrze, co w dniu uszycia.

“Okej, a co jeśli nie umiem/nie chcę/nie mam czasu, by szyć?” zapytacie.

I na to mamy odpowiedz!

 • kupuj od sprawdzonych producentów!
  Często małe firmy, osoby z lokalnej społeczności używają świetnej jakości materiałów, starają się żyć w zgodzie z naturą i duchem zero-waste. Wystarczy poszukać!
 • nie wyrzucaj, oddaj!
  Wiadomo, niektóre rzeczy nie nadają się do ponownego użytku, jednak my – ludzie mamy tendencję do rezygnowania z rzeczy, które ciągle są w dobrej kondycji, jednak już nam się znudziły. Oddajmy je potrzebującym albo może wymieńmy się z koleżanką, mamą czy siostrą.
 • Sprzedaj dalej!
  Znudził Ci się płaszcz? A może schudłaś (to ta bardziej optymistyczna wersja) i jest po prostu za duży? Poślij go dalej w świat, może ktoś, gdzieś właśnie o takim marzy.

To nasze propozycje na codzienne myślenie o planecie, ale i też o tym co Wam może przynieść pożytek.

Moda, szycie i dbanie o planetę mogą iść w parze!

Zapisz się na kurs szycia lub warsztaty kreatywnego przerabiania ubrań aby dowiedzieć się jakie to proste.

Zapraszamy też do zerknięcia w pełną ofertę naszych kursów i zapisanie się do newslettera, w którym staramy się wychodzić Waszym potrzebom na przeciw.

A jakie wy macie sposoby na działanie w duchu zero lub less waste? Jesteśmy ciekawi waszych odpowiedzi! 

 

Zaciekawił Cię artykuł “Moda, szycie i dbanie o planetę”?
Zapraszamy również do wpisu, który powstał jakiś czas wcześniej na naszym blogu : Nowe życie starych ubrań – zrób to sama! DIY

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *