fbpx
Czy zdajecie sobie sprawę, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma nie tylko jedzenie, ale i ubranie?! Osoby dbające o siebie, starają się eliminować szkodliwe substancje z pożywienia, bo wiedzą, że powodują one choroby. A czy tak samo postępujemy z toksycznymi materiałami, z których powstały nasze ubrania? Warto o tym pamiętać, wybierając w sklepie nową sukienkę czy nowy komplet piżamy do spania. Bo nasze zdrowie jest tu najważniejsze!

Wszechobecny plastik i chemikalia

Przerażające są zdjęcia, na których widzimy zaśmiecone plastikiem morze oraz to, co dzieje się ze zwierzętami, czy jakie spustoszenie w przyrodzie powodują chemikalia. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że większość tych syntetyków i chemii trafia bezpośrednio do nas i to codziennie! Sztuczne polepszacze smaku i aromatu, które widzimy na składzie produktów spożywczych to tylko szczyt góry lodowej. Podobne ilości chemii stosuję się w każdym przemyśle, w tym w tekstylnym, który należy do tych najbardziej dochodowych na świecie.

Zastanawiając się dzisiaj nad receptą na długie życie naszych dziadków, odpowiedź jest prosta. Brak chemii, a jak już, to nie w takich ilościach jak dzisiaj – w żywności, ubraniach, otoczeniu, wodzie, powietrzu… Niestety nie na wszystko mamy wpływ my sami. Ale warto próbować coś zmienić choćby od wiedzy i świadomego wyboru tego, co jemy i tego, co nosimy na sobie na co dzień.

dlczaego-warto-czytac-metki-w-ubraniach

Dlaczego warto czytać metki w ubraniach?

Jest kilka ważnych powodów, dlaczego warto wiedzieć, z jakiego materiału wykonane jest nasze ubranie:

• Nasze samopoczucie – czyli zaczynamy od tego, co najbardziej odczuwamy my sami i na własnej skórze. Czy będąc ubranym w bieliznę ze sztucznego poliestru czy nylonową bluzkę, czujesz się komfortowo? Przeważnie nie, bo skóra się poci, nie oddycha, wszystko swędzi i przeszkadza, czasami ubranie aż parzy. To efekt syntetycznych tkanin, które powstają z pochodnych ropy naftowej, których zadaniem jest głównie wyglądać, niestety.

• Nasze zdrowie – fakt, że od jednej poliestrowej sukienki nikt od razu nie zachorował. Ale mając w szafie w większości sztuczne tkaniny, miejmy świadomość, że podobnie jak z jedzeniem, po czasie cała ta toksyczność skumuluje się w naszym organizmie, powodując rozmaite dolegliwości. Od problemów ze skórą, osłabienia i złego samopoczucia, po najróżniejsze alergie i nowotwory w całym organizmie. Obok żywności, kosmetyków oraz chemii gospodarczej, materiał to kolejny element układanki, mający na nas bezpośredni i przewlekły wpływ.

• Nasz portfel – tak, nawet nasz portfel odczuje różnicę pomiędzy swetrem z akrylu i tym z wełny. Czasami warto zapłacić raz, a więcej za lepszej jakości ubranie, które dłużej ponosimy. Wszechobecny poliester nie wygląda już tak ładnie po kilku praniach, jak bawełna czy inne naturalne włókno. Patrząc na naszą szafę z perspektywy jakości, a nie ilości, zrobimy wiele dobrego, nie tylko dla siebie, ale i dla środowiska. Zdecydowanie szczęśliwiej żyje się w otoczeniu mniejszej ilości rzeczy niż w chaosie i nadmiarze, który nam tylko szkodzi.

• Nasz styl – nawiązując do powyższego, w końcu będzie się w co ubrać! Wybierając ubrania z wysokiej jakości naturalnych tkanin, które są droższe, ale i bardziej wytrzymałe, nasze zakupy będą teraz przemyślane. Najlepiej poznać wcześniej pasującą do naszej urody kolorystykę i wybierać proste oraz minimalistyczne ubrania, które można łączyć w dowolne stylizacje. Od razu będzie widać, że nasz styl to nasza w pełni świadoma decyzja.

A co zrobić, gdy na półkach i wieszakach w sklepie ciężko jest znaleźć ubrania z naturalnych tkanin?

Umiejętność szycia ubrań – to oszczędność pieniędzy i… zdrowia!

Gdyby to wszystko było takie proste, aby móc z dnia na dzień zmienić sposób naszego odżywiania i ubierania. Na drodze przeszkód staje nam coraz mniejszy asortyment ubrań z (bio) bawełny, wełny, lnu, bambusa, konopi czy jedwabiu. A przez to coraz wyższe ceny.

Podobnie, jak z ekologiczną żywnością, tak i ubrania z naturalnych tkanin są coraz mniej dostępne i przez to dużo droższe. Z tym że w przypadku odzieży ratuje nas jeszcze krawcowa i secondhandy, gdzie naprawdę można znaleźć dobrej jakości ubrania, jeśli się tylko dobrze poszuka.

Jeśli znamy swój styl i zależy nam na konkretnym modelu ubrania, najlepiej uszyć je sobie samodzielnie! Podwójna radość – satysfakcja, że to nasze dzieło i dodatkowo, że mamy w końcu to, czego tak długo szukaliśmy. A szycie na maszynie to wcale nie taka trudna sztuka tylko dla wybranych!

Dodatkowa zaleta samodzielnego szycia ubrań dla siebie – to dowolność wyboru krojów i materiałów, które chcemy mieć w swojej szafie i na co dzień nosić.

Jest wiele miejsc, gdzie możecie spróbować, a potem pokochać samodzielnie szycie ubrań dla siebie i rodziny. Od podstaw kroju i obsługi samej maszyny do szycia do konkretnych projektów ubrań z samodzielnie wybranych tkanin. Na początek najlepsze będą bawełniane bluzki, sukienki czy spodnie, które są modne i wygodne i pasują każdemu. Chcesz spróbować? Zapraszamy >>

dlczaego-warto-czytac-metki-w-ubraniach

Podsumowując, zmianę w naszej garderobie warto rozpocząć już od dzisiaj, od zmiany naszego myślenia. Nie każdego stać, aby wyrzucić teraz całą szafę ubrań, a w ich miejsce zawiesić te nowe i droższe, z wysokiej jakości naturalnych tkanin. Ale już sama zmiana świadomości, że teraz idąc do sklepu, poszukuję bawełnianej, a nie poliestrowej bluzki czy bielizny, to milowy krok do przodu dla Twojego zdrowia i nie tylko ;).

Zdjęcia: Pexels

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *