fbpx

“Piękna sukienka, gdzie kupiłaś?” “Dzięki, sama uszyłam”

Wyobrażasz sobie sytuację dającą więcej satysfakcji? Ja nie! Bo co może być bardziej fascynującego niż podziw naszych umiejętności? Gwarantuję Ci, że ja i moje koleżanki po fachu nie raz, nie dwa słyszałyśmy słowa zachwytu nad rzeczami wychodzącymi spod naszych rąk. Pomyślisz teraz pewnie “no tak, krawcowa zrobi wszystko, ale nie ja, taki laik”. Nic bardziej mylnego. Każda z nas w zaciszu swojego domu może zacząć przygodę z szyciem. Potrzebujesz do tego maszyny do szycia, kilku przyrządów krawieckich, nici, materiałów no i głowy pełnej pomysłów. Jednak zanim zaczniesz szyć własne projekty, warto wiedzieć skąd czerpać gotowe wykroje i inspiracje. Żadna z nas nie jest od razu mistrzem i potrafi idealnie przełożyć pomysł na papier. Nawet jak już potrafimy to i owo to lubimy czasem pójść na łatwiznę. Zresztą, na jaką łatwiznę? Lubimy po prostu wiedzieć, jaki będzie efekt naszej pracy, a nie oszukujmy się, przy pierwszych próbach samodzielnego konstruowania odzieży może pójść coś nie tak.

Skąd brać wykroje i inspiracje?

Jest kilka źródeł, gdzie możecie je znaleźć. Po pierwsze – gazety z wykrojami. To chyba najpopularniejszy sposób na ich pozyskanie. Zaletą tych wykrojów jest to, że jest ich mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie. Większość projektów jest w wielu rozmiarach, więc i dopasowanie odzieży do siebie nie będzie niczym trudnym. Po drugie strony internetowe – na wielu witrynach znajdziecie zarówno darmowe, jak i płatne wykroje. Często wykupuje się tylko jeden rozmiar z danego projektu, który trzeba wydrukować i dopiero przystąpić do działania. Po trzecie – Pinterest. Znajdziecie tam różne fasony, z wielu źródeł. Ta platforma to świetne źródło inspiracji, jednak radzę uważać, bo wykroje czasami nie są opisane i nie wiadomo co gdzie i jaki to rozmiar. Skupmy się jednak na żurnalach. Jest ich cała masa, a znajdziecie tam wykroje praktycznie na wszystko. Magazyny z modą dziecięcą, damską codzienną, wieczorową, męską,  w stylu retro, pin-up i cokolwiek co Wam przyjdzie jeszcze do głowy. Żeby zabrać się do pracy, trzeba tylko znaleźć sobie konkretny magazyn i rozumieć co się robi.

Burda

Najpopularniejszy, najczęściej używany i najobszerniejszy z wszystkich żurnali. Powstał 70 lat temu i był pierwszym magazynem w tej kategorii. Od tego czasu utrzymuje swoją pozycję i stoi na czele wszystkich dostępnych broszur z wykrojami. W środku oprócz projektów znajdziecie też przydatne rady. W świecie krawiectwa Burdy nikomu przedstawiać nie trzeba. Uwierz, jedni bardziej, inni mniej, ale wszyscy w jakimś stopniu na niej bazujemy.

Anna Moda na Szycie

Znajdziemy tu instrukcje szycia wraz z obrazkami krok po kroku, więc może to być dobry pomysł dla początkujących. Anna nie jest tak popularna jak Burda, ale ma dużą bazę wykrojów dla kobiet. Niektóre z nich są trochę staromodne, ale jak wiemy, moda wraca, więc te wykroje mogą być równie świetną inspiracją. Niestety nie znajdziemy tu nic dla dzieci bądź mężczyzn.

Diana Moden

Kolejna ciekawa propozycja. Zaobserwujemy tu między innymi wykroje świetnie układające się na zaokrąglonych sylwetkach. Tak jak Anna, Diana jest kwartalnikiem, więc ukazuje stosunkowo rzadko, lecz jeśli dobrze poszukać to jest dostępna baza wykrojów na kilka lat wstecz.

Szycie

To polskie wydanie gazet “Patrones” hiszpańskiego pochodzenia. Znajdziemy tu dużo eleganckich wykrojów. To zdecydowanie magazyn dla wielbicielek spódnic ołówkowych o różnych, ciekawych wykończeniach. Krawieckich żurnali znajdziecie więcej np. Ottobre, Simplicity, Vogue Patterns, czy My Image. Wszystkie mają na celu to samo – dostarczenie inspiracji i ułatwienie naszej pracy.

Jednak aby przejść od projektu do efektu, musisz trochę się podszkolić.

Czytanie wykrojów, przekładnie ich na materiał, a później zszywanie to tylko niektóre z kluczowych elementów do zaczęcia swojej przygody z krawiectwem. Na naszych warsztatach “Burda bez tajemnic” dowiesz się jak używać i skąd czerpać gotowe wykroje i inspiracje. Na podstawie królowej tego typu gazet – Burdy nauczymy Cię  ich czytania, rozumienia i całej niezbędnej reszty procesu szycia z gotowego wykroju.

Zapisz się na kurs i zacznij swoją przygodę z krawiectwem już dziś!

Zajrzyj też na naszego Facebooka – Szkolenia Krawieckie i bądź na bieżąco!