fbpx

Krawiectwo i zawód krawcowej/krawca, (bo przecież panowie też coraz częściej wykonują tę profesję, świetnie się w tym odnajdując) przeżywa swój prawdziwy renesans. Zapotrzebowanie na tego typu usługi cały czas rośnie. Dziś przyjrzyjmy się bliżej całemu procesowi powstawania ubrań. Krawiectwo jest już pewnego rodzaju sztuką – miską. Misją tworzenia nowego projektu, wyprzedzania trendów, a także nierzadko zmiany na lepsze ludzkiego życia. Nie od dziś wiadomo, że nowa kreacja, stylizacja dodaje pewności siebie, wzmacnia samoocenę, dodaje energii!. Na czym polega zatem projektowanie i szycie na miarę? Jak wygląda w praktyce?

Uczestnik kursu szycia i kroju dla początkujących

 

Krawiectwo “od kuchni”… Krawiectwo – jako antidotum na “sieciową” bylejakość…

 

Zanim przejdziemy do omówienia samego procesu szycia na miarę – przyjrzyjmy się, czym ono tak naprawdę jest. Z bliska. Szycie na miarę pozwala stworzyć kreację idealną – nie tylko do indywidualnego gustu, ale też sylwetki. Rolą krawca jest stanie trochę w opozycji do tego, co znamy z popularnych sieciówkach. Ubrania są tam tworzone masową – zgodnie z określoną tabelą rozmiarów i kanonem kolorów, które są akurat w danym sezonie modne. Krawiectwo pozwala patrzeć dalej, postrzegać człowieka jako całość. Projekt ubrania dopasowany jest do:

  • typu sylwetki, często takiej która wymyka się “schematom” z popularnych magazynów modowych,
  • rodzaju osobowości – ubranie jest wyrazem poglądów, myśli, emocji. Często sprawia, że dana osoba może się wyróżnić z tłumu,
  • indywidualnych gustów.

 

Wbrew pozorom praca krawcowej to nie tylko tworzenie stylizacji od zera. Zakres prac krawcowej jest dużo szerszy. Pojawiając się u krawcowej możemy zamówić między innymi:

 

  • skracanie rękawów i nogawek,
  • skracanie ubrań – z długości,
  • wszywanie lub wymiana zamka,
  • zwężanie / poszerzanie ubrania,
  • naszywanie łat,
  • naprawa zniszczonej odzieży,
  • taliowanie – koszuli lub marynarki.

 

Sztuka projektowania – dla tych co szukają czegoś więcej…

 

Krawiectwo i szycie na miarę – tak jak zresztą w pewnym sensie powiedzieliśmy już powyżej, jest usługą dla osób, dla których ubranie jest czymś więcej. Dla osób o nietypowej sylwetce, dla tych, dla których rodzaj tkaniny i jej jakość jest kluczowa. Z usług krawcowej często korzystają też osoby, które lubią wyrażać siebie w sposób niebanalny i mają pomysł na siebie. Tacy klienci cenią jakość, a nie ilość.  Ważna jest dla nich elegancja, niebanalny styl i wyjątkowość kreacji.

Uczestniczka kursu szycia i kroju dla początkujących

Proces szycia na miarę – dedykowanego ubrania konkretnej osobie. Z jakich etapów się składa?

 

Kluczowe w szyciu na miarę jest wykonanie odpowiedniej konstrukcji z danej tkaniny, przy jednoczesnym i maksymalnym skupieniu na detalach. Fason, kolor, rodzaj tkaniny – tu wszystko ma znaczenie. Zaczynamy od odpowiednich proporcji i idziemy przez formowanie sylwetki, aż po cenne dodatki, które dopełniają nierzadko całą kreację. Jeśli początkowe cięcia są dobre – następne etapy prac, to już praca, której efektem końcowym ma być wyjątkowa stylizacja.

 

Daj sobie szansę pracy w branży kreatywnej. Gdzie każde zlecenie jest nie tylko nowym doświadczeniem, ale też szansą do zmiany na lepsze ludzkiego życia. Okazją do poznania nowych osób. Krawiectwo to zawód, który daje spełnienie. Sprawdź nasze kursy krawieckie i pracuj w bardzo rozwojowej branży.