fbpx

Czy wiesz że krawiectwo w swojej początkowej genezie było wyrazem podstawowych potrzeb człowieka? Już w czasach pierwotnych człowiek miał potrzebę zakrycia ciała, aby chronić je przed zimnem, zmiennością temperatur i uszkodzeniami. Jak nietrudno się domyślić pierwsze stroje ludzi wykonane były ze zwierzęcej skóry. Jeden koniec skóry wiązano z drugim i tak powstawało okrycie, które zapewniało komfort noszenia. Jak do tego doszło, że dziś krawiectwo możemy uznać za bardzo rozwojowy zawód, a wręcz sztukę?

Jak powstały pierwsze tkaniny?

 

Jak wyglądał pierwowzór dzisiejszego szycia? Okazuje się że bardzo prosto.  Na wspomnianych końcówkach skóry robiono dziurki, przez które przewlekano zwierzęce ścięgna i jelita.  Oczywiście, pierwsza igła była wykonana z materiałów odzwierzęcych lub kości.

 

Prawdziwą rewolucją  w tworzeniu ubrań było wynalezienie tkaniny.  Według najnowszych badań miało to miejsce około  8 000 lat temu.  Warto też tutaj zaznaczyć, że tamtejsza tkanina nie była tym, co my dzisiaj rozumiemy pod tym pojęciem.  Cechą charakterystyczną pierwotnej tkaniny był luźny splot, a do jej wyrobu wykorzystywano trawy, gałęzie, pnącza czy znane już wcześniej skóry zwierzęce.

tkanina

Pierwsze tkaniny, które znamy do dnia dzisiejszego pojawiły się ok. XXVII-XXII wiek p.n.e. w starożytnym Egipcie. Wykonane były z włókien lnianych. Miały ażurową formę, były ciężkie i przezierne. Nie da się ukryć, że Egipcjanie bardzo poważnie podeszli do kwestii tkanin i rozwijali się w tym temacie. Ogromnym krokiem naprzód było zdobycie umiejętności skręcania włókien na mokro, czyli tworzenie tzw. przędz mokroprzędnych. Do dziś uważa się to za datę rozpoczynającą przemysłową produkcję tkanin.

 

Inną,  bardzo ważną tkaniną, tym razem odkrytą w Chinach – był jedwab. Przyjmuje się, że odkryto go około 7000 lat temu. Wtedy też powstał jedwabny szlak – mierząca 12 tys. km sieć dróg handlowych łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą.

Kiedy zawód krawca “wszedł na salony”?

Mówiąc o historii krawiectwa  nie możemy pominąć jeszcze jednej ważnej kwestii.  Przez  długi okres czasu szycie odzieży zarezerwowane było dla służby i niewolników, którzy wykonywali tego typu prace, przygotowując ubrania dla swoich panów. Profesją tą zajmowały się również osoby z ubogich rodzin, o niskim statusie społecznym. Pierwsze zapisy, o tym, że krawiectwo jest poważnym zawodem pojawiły się w XIII wieku. W Polsce w 1282 roku  zanotowano istnienie cechu krawców w Warszawie.  Osoba zajmująca się szyciem była nazywana rzemieślnikiem, a jej praca miała dwa różne wymiary –  płóciennictwo (ubrania męskie) i jedwabnictwo (ubrania damskie).

 

To, w co ubierali się ludzie w tamtych czasach zależało ściśle od statusu społecznego. Im bardziej ktoś był bogaty lub też pochodził ze znaczącej rodziny, tym mógł ubierać się w bardziej wyszukane tkaniny.

 

Prawdziwy rozkwit świata mody i zawodu krawiectwa miał miejsce w epoce renesansu. W tamtym okresie ogromną rolę odgrywała tężyzna fizyczna, dlatego ubrania były szyte tak, aby eksplorować kształt ciała i walory fizyczne.  Można śmiało powiedzieć, że wtedy pierwszy raz pojawiło się coś, co dzisiaj możemy nazwać modą.  Szycie ubrań zaczęło być wyceniane i po raz pierwszy pojawiły się trendy w krawiectwie. Przez długi czas jednak dotyczyło to oczywiście wyłącznie mężczyzn.

Rewolucja przemysłowa i wynalezienie się pierwszej maszyny do szycia

 

Wiek XIX  zrewolucjonizował świat krawiectwa, ponieważ wtedy pojawiło się szycie ręczne.  Rewolucja przemysłowa doprowadziła do wynalezienia maszyny do szycia.  Za ojca współczesnej maszyny do szycia uznaje się  Isaaca Singera. XIX wiek,  to również czas, kiedy rozwijało się szycie przemysłowe, na większą skalę. Krawiectwo stało się ważnym elementem światowej gospodarki i jest nim do dziś.

maszyna do szycia

Chcesz pracować w branży z tak barwną historią? Postaw pierwszy krok!

 

Jak widać, historia krawiectwa jest naprawdę bardzo ciekawa i ma za sobą wiele kluczowych momentów.  Dzisiaj świat mody cały czas rozwija się błyskawicznym tempie, a zawód krawca jest bardzo szanowaną profesją. Jest to zawód prestiżowy, który jest coraz częściej uznawany za sztukę. Uszycie ubrania nierzadko wymaga dużej kreatywności i pomysłowości. Każdy projekt jest wyjątkowy. Chcesz pracować w branży, która jest niezwykle przyszłościowa i inspirująca? Zrób pierwszy krok, Zapisz się na moje kursy krawieckie. Pomogę Tobie rozwinąć pasję krawiecką i przygotuję  do wykonywania zawodu krawca.