fbpx

Nauka szycia, czyli początki przygody z samodzielnym szyciem mogą sprawiać wiele trudności. Trzeba jednak znaleźć w sobie siłę i chęci, a dzięki opanowaniu niezbędnych podstaw, wszystko powoli zacznie się udawać. Nie porzucaj marzeń o tworzeniu własnych ubrań – letnich sukienek i spódniczek, którymi będziesz cieszyć się w ciepłe dni, czy wygodnych spodenek dla dzieci. Dowiedz się, co zrobić, aby początki nauki szycia stały się znacznie łatwiejsze.

Pragniesz nauczyć się szyć? Czemu nie!

Nie masz pojęcia, od czego zacząć? Nauka szycia często wydaje się skomplikowana, więc jeśli do tej pory samodzielnie nic nie tworzyłaś, w pierwszej kolejności powinnaś opanować podstawy. W takim przypadku warto zastanowić się nad kursem szycia, który zrobisz nawet w trybie online. Zyskasz wiele cennych wskazówek, pracując w domowym zaciszu. Pomocne mogą okazać się również tutoriale, które odnajdziesz na jednym z popularnych serwisów. Niezwykle wygodna opcja, prawda? Możesz także przejrzeć rankingi polecanych książek do nauki szycia. Znajdziesz w nich wiele przydatnych informacji na temat maszyn, ściegów, wykrojów czy technik krawieckich.

Materiały i akcesoria potrzebne na początek

Zanim rozpoczniesz tworzenie swoich pierwszych projektów, musisz skompletować niezbędne akcesoria i materiały, bez których nauka szycia nie jest możliwa. Sprawdź koniecznie, co powinno znaleźć się w Twoim zestawie krawieckim:

– Nici do szycia maszynowego (wiskozowe bądź poliestrowe), a także nici do szycia ręcznego (bawełniane);
– Igły, zarówno te do szycia maszynowego, jak i ręcznego;
– Ostre szpilki, poduszka do szpilek oraz agrafki (dzięki tym narzędziom z łatwością zepniesz ze sobą warstwy czy też przypniesz wykrój do materiału);
– Nożyce krawieckie;
– Kredki krawieckie, kreda krawiecka bądź mydło krawieckie (z ich pomocą stworzysz linie pomocnicze i narysujesz kształty na materiale, po których nie zostaną żadne ślady);
– Miarka krawiecka;
– Prujka do nici (dzięki niej łatwo zlikwidujesz krzywo zszyte szwy);
– Obcinacz do nici;
– Materiały (na początku możesz korzystać ze starych koszul, prześcieradeł czy ubrań z second handów, dobrze sprawdzą się grubsze tkaniny, takie jak bawełna);
– Zamki;
– Guziki;
– Żelazko.

Jak szyć na maszynie?

Trudno wyobrazić sobie szycie ubrań bez maszyny. Na początek wykonaj proste ćwiczenia, które pomogą nabrać Ci wprawy. Nie musisz nawet nawlekać maszyny, sięgnij po kartkę papieru w kratkę, a następnie podłóż ją pod stopkę. Opuść stopkę i wybierz ścieg prosty, aby nauczyć się szycia wzdłuż linii. Wykonuj linie równoległe i prostopadłe, naciskając z wyczuciem na pedał maszyny. Dla ułatwienia prowadź kartkę oburącz, a po zakończeniu ćwiczenia wyjmij ją spod maszyny, by sprawdzić (najlepiej pod światło), czy udało Ci się szyć po liniach. Kiedy będziesz zadowolona z uzyskanych efektów, spróbuj wykonać ćwiczenie ponownie, tym razem z nawleczoną maszyną. Jeżeli chcesz możesz również skorzystać z naszego kursu szycia na maszynie.

Opanuj podstawowe ściągi

Jeśli chcesz rozpocząć tworzenie własnoręcznie wykonanych akcesoriów oraz ubrań, musisz uzbroić się w cierpliwość i opanować kilka podstawowych rzeczy. Nauka szycia to przede wszystkim obeznanie się ze ściegami, bez których trudno wyobrazić sobie stworzenie nawet najprostszych projektów.
Jednym z podstawowych ściegów jest szew prosty, który będziesz wykorzystywać najczęściej. Dzięki niemu zszyjesz ze sobą fragmenty materiałów, przyszyjesz suwaki czy estetycznie wykończysz brzegi. Kolejnym, ważnym ściegiem jest szew wsteczny, używany do wzmacniania ściegu (ryglowania) na początku oraz końcu. Ściegiem, który również może Ci się przydać, jest tzw. zygzak, czyli ścieg zwykły zygzakowy. Wykorzystasz go podczas szycia rozciągliwych materiałów oraz tworzenia wykończeń tkanin.

Zacznij od prostych rzeczy

Jeśli za pierwszym razem nie uzyskasz pożądanych efektów, nie poddawaj się! Pamiętaj, że od razu nie stworzysz wymarzonej sukienki czy wygodnej, zapinanej na suwak bluzy. Nauka szycia wymaga cierpliwości i wprawy, dlatego zacznij od prostych rzeczy. Uszyj poszewkę na poduszkę, czapkę bądź komin. Drobne akcesoria, które również się przydadzą, pozwolą Ci zyskać satysfakcję, a przede wszystkim sprawią, że nabierzesz wprawy. Kiedy uda Ci się opanować proste szycie, a szwy w końcu zaczną wychodzić prosto, możesz przejść do bardziej skomplikowanych projektów.