fbpx

Kobiece Trójmiasto: Są takie czynności, które sprawiają, że chce nam się żyć. Taka doraźna pomoc w kryzysowych sytuacjach, która przywraca równowagę. Dla naszych partnerów jest to często sport albo rytuał oglądania meczy, dla nas kobiet bywa, że gotowanie. W nadmiarze obowiązków, które na nas spoczywają, zdecydowanie za mało czasu poświęcamy naszym kobiecym pasjom i talentom. Czas to zmienić. Czas zacząć w końcu żyć pełną piersią!

Kobiece Trójmiasto i babskie robótki

Jest kilka teorii i odpowiedzi na sens tzw. babskich robótek, które łączą nas kobiety od pokoleń. Dla naszych babć i prababć robienie na drutach było taką świętą chwilą relaksu i codziennym rytuałem. I nie bez powodu dożyły one w większości sędziwego wieku 90 lat, babskie robótki miały w tym swój udział! Bierzmy z nich przykład i dzisiaj.

Tak, powiecie pewnie, że to były inne czasy, spokojniejsze, z mniejszą ilością pracy i obowiązków? Nieprawda! Nasze babcie to często pokolenie wojny, matki co najmniej trójki lub piątki dzieci, klientki komunistycznych kolejek i pustych półek. Nie wspominając już o braku jednorazowych pieluch dla niemowląt, odkurzacza czy pralko-suszarki. Połowa z nich, tak samo jak my dzisiaj, pracowała na dwóch etatach – w pracy i domu. A jednak w tym całym chaosie i braku udogodnień potrafiły wygospodarować chwilę wieczorem na swoje dzierganie na drutach czy wyszywanie serwetek.

Każdej z nas kobiet, niezależnie od naszej daty urodzenia, należy się taka chwila tylko dla siebie. Relaksująca kąpiel w wannie – choć codziennie może nam zbrzydnąć, joga – samo zdrowie czy hand made, które cieszy, rozwija i daje satysfakcję. Dla każdej z nas będzie to, co innego, choć tak samo ważnego.

Chcesz polepszyć relacje z partnerem i dziećmi? Wyjdź z domu!

Nie każda z nas jednak potrafi się wyciszyć na domowym fotelu w otoczeniu rodziny. Różne są nasze relacje z partnerem czy dziećmi, różne potrzeby. Jednak my wszystkie potrzebujemy czasami ciszy i spokoju czy rozmowy z kimś z zewnątrz, z kimś kto nas nie ocenia tak jak rodzina.

Można wygospodarować czas tylko dla siebie np. wieczorem w „domowym zaciszu”, ale też można raz w tygodniu wyjść z domu na takie twórcze spotkanie z innymi kobietami. Wspólne szycie, gotowanie czy tworzenie decoupage – każda z tych form zajęć to wspaniały czas dla kobiecej kreatywności, ale też odskocznia od codzienności. To też świetna okazja do rozmów o naszych „babskich” problemach czy frustracjach. Nic tylko wspólnie czerpać radość i siłę z takich spotkań, mających ogromną moc uzdrawiania naszej kobiecej duszy. Koła Gospodyń Wiejskich coś o tym wiedzą!

Nie trzeba wiele, wystarczy godzina w tygodniu gdzieś poza domem, w miłym nam towarzystwie, które ma wspólny cel tworzenia czy relaksu, a wrócimy do domu jak nowo narodzone. Szczęśliwa kobieta to szczęśliwa rodzina, wszyscy na tym zyskają.

Poznaj powody, dla których warto spotykać się regularnie w kobiecym gronie i wspólnie tworzyć?

  • Jeden z powodów już poznaliśmy przed chwilą – radość i siła, które daje nam chwila dla siebie, a co w efekcie przekłada się na nasze pozytywne relacje z domownikami.
  • Odskocznia od zmartwień i problemów, które często nie dają nam odpocząć od siebie i pojawiają się jedno po drugim, kolejno po sobie.
  • Odskocznia od codzienności – prania, sprzątania, gotowania, opieki nad dziećmi itp. itd.
  • Relaks i okazja do skupienia się tylko na sobie i wyciszenia.
  • Rozwój, bo każde twórcze działanie wymaga od nas nowych umiejętności.
  • Satysfakcja, kiedy widzimy dzieło naszych rąk, nawet gdyby to była prosta z kroju, ale po raz pierwszy samodzielnie uszyta torba na zakupy.
  • Wzajemne wsparcie, które otrzymujemy od innych kobiet. Bo nikt nie zna nas tak, jak my same.
  • Pozytywna energia, którą dają nam takie babskie spotkania. A dzięki której mamy siłę zmagać się z codziennością.
  • Moc uzdrawiania lub po prostu chwile radości, które wyciągają nas z frustracji czy depresji prowadzącej często do choroby.

Kreatywność naszą kobiecą siłą

Kreatywność jest kobietą i nie jest to pusty frazes, a naukowo udowodniona totalna biologia każdego z nas, niezależnie od płci. Według niej nasze ciało podzielone jest na dwie, niezależne od siebie połówki – lewą i prawą. Prawa to aspekt męskości – logiki, siły i władzy, lewa natomiast to nasza kobiecość – wrażliwość, intuicja, ale też kreatywność i zdolności artystyczne.

Niestety w dzisiejszych czasach nadmiaru obowiązków jesteśmy bardziej męskie. Musimy wszystko logicznie zaplanować i punkt po punkcie to zrealizować. Mamy być silne i nie pozwalać sobie na chwile słabości, tylko przeć na przód jak trzeba. A gdzie w tym wszystkim czas na naszą kobiecą wrażliwość i czułość? Brak utrzymania ciała w równowadze to często przyczyna wielu przewlekłych chorób, które dają o sobie znać w chwilach wyczerpania naszego organizmu.

Dlatego warto dbać o naszą kobiecą kreatywność (lewa strona naszego ciała) mimo przewagi tej prawej dominacji. Tylko równowaga i harmonia mogą sprawić, że będziemy czuć się zdrowe, radosne i spełnione. Pielęgnujmy w sobie nasze kobiece cechy, choćby poprzez takie twórcze działanie, jakim są babskie robótki w postaci szycia czy dziergania na drutach.

Spotkajmy się zatem, uszyjmy coś razem, wypijmy przy tym na spokojnie herbatę, porozmawiajmy. Gwarantuję Wam, że takie regularne cotygodniowe wyjście uzdrawia i daje niebywałą energię na kilka następnych dni. Jeśli czujesz się przytłoczona obowiązkami, potrzebujesz oddechu i wsparcia, znajdź w swojej okolicy takie twórcze miejsce tylko dla kobiet.

Albo przyjdź do nas – Pracownia Krawiecka w Rumi przy ul. Jana z Kolna 2A. Serdecznie Was zapraszamy!

Sprawdź, jakie twórcze zajęcia dla kobiet planujemy w najbliższym czasie >>

Spędźmy ten czas wspólnie, kobieco i miło. Dziękujemy Kobiece Trójmiasto za wsparcie!

Źródło: //kobiecetrojmiasto.pl/kreatywnosc-jest-kobieta-czyli-po-co-nam-babskie-robotki/

Zdjęcie tytułowe: Pexels