fbpx

Gadżety krawieckie, to obok techniki i umiejętności szycia, połowa sukcesu. Słabej jakości szpilki naprawdę mogą popsuć najbardziej oryginalny krój ubrania. A przecież szycie samo w sobie to taka cudowna przygoda! Ten, kto nauczy się obsługiwać maszynę do szycia i podstawy kroju, ten pokocha samodzielne projekty ubrań czy ozdób do domu (firany, obrusy, pościel). Niektóre z naszych kursantek poszły o krok dalej i zamieniły pasję szycia w swój biznes i pracę. Ale o tych cudownych i przedsiębiorczych kobietach napiszemy innym razem ;). Dziś mamy dla Was pierwszą część będącą podsumowaniem naszych postów na FB pt. „Gadżety krawcowej”. Czyli, co warto mieć w domu, aby szycie było tylko i wyłącznie czystą przyjemnością?!

Podstawowy niezbędnik każdej krawcowej

Jak myślimy o szyciu to w myślach mamy zapewne igłę z nitką, nożyczki, tkaninę bądź ubranie do naprawy lub przerobienia.. i chwilę czasu. Czasami przyda się też jakiś guzik lub kawałek materiału na załatanie dziury w spodniach. Dla zaawansowanych osób, które szyją częściej niż tylko wtedy, gdy jest nagła potrzeba, przyda się przenośna maszyna do szycia. Co jeszcze jest ważne, aby szyło się nam sprawnie i wygodnie w domowym zaciszu?

Gadżety krawieckie do kopiowania wykrojów

Kopiowanie wykrojów może brzmieć skomplikowanie, ale każdy z nas zna zapewne mydło bądź kredę, którą odrysowuje się wzór na tkaninie. To są właśnie gadżety krawieckie, które ułatwiają nam przygotowanie projektu do uszycia.
Do gadżetów do kopiowania wykrojów zaliczyć możemy także:

 • Kalka krawiecka dla trudniej dostępnych miejsc wewnątrz wykroju, do usunięcia w trakcie prania.
 • Długopis do tkanin, który można wygumkować lub usunąć parą z żelazka.
 • Pisak znikający do precyzyjnego wykroju na delikatnym podłożu, znika samoistnie po ok. 2 dniach. Pisak spieralny po zmoczeniu tkaniny oraz pisak kulkowy do trudnych materiałów typu skóra, futro lub ciemna faktura tkaniny.
 • Kredka do tkanin.
 • Radełko z markerem kredowym do zaznaczania np. równych szwów ubrania.
 • Kredowy rysik do tkanin ze sproszkowaną kredą to rysowania delikatnych linii na tkaninie.
 • Kreda krawiecka, kreda znikająca po ok. 3 dniach oraz kreda woskowa, która zostawia ślad niestety ciężko zmywalny.
 • Mydełko krawieckie – klasyka, która nigdy nie zawiedzie krawcowej. Do każdego rodzaju tkanin, zmywalne podczas pierwszego prania.

Dobre nożyczki krawieckie to połowa sukcesu

Można by rzec, że „nie ma dobrego szycia, bez dobrych nożyczek”. Bo ile trzeba się nadenerwować, żeby wyciąć precyzyjny kształt tkaniny po wykroju, za pomocą tępych ostrzy. Prawie, że jest to niemożliwe! Dlatego osoby szyjące, nawet w domowym zaciszu, powinny mieć w swoich akcesoriach krawieckich – ostre i odpowiedniej wielkości nożyczki. Najlepiej więcej niż jedną parę, bo ich ostrza mogą się szybko stępić przy nieodpowiednim ich używaniu, np. do cięcia papieru!
Duże nożyczki >24 cm wykorzystuje się najczęściej do dłuższych wykrojów, małe hafciarskie <15 cm do obcinania nitek i detali, a średnie (uniwersalne) przydadzą się każdemu z nas. Także waga nożyczek ma tutaj znaczenie – lekkie do częstego użytku i ciężkie, kute do grubszych tkanin.
Nożyczki krawieckie możemy wyróżnić także ze względu na ostrze:

 • Gładkie do codziennego użytku – dokładne cięcie tkaniny, nici itp.
 • Zygzakowate – do ozdabiania krawędzi tkanin lub zabezpieczenia jej przed pruciem.
 • Z mikroząbkami – do wykrajania delikatnych i śliskich materiałów.

Szpilki i lamówki ułatwiają szycie i tym samym życie..

Kto by pomyślał, że złej jakości szpilki mogą popsuć całe szycie? A jednak. Każda krawcowa wie, że tanie i nieodpowiednie szpilki, które są np. tępe, mogą podziurawić materiał lub go niefortunnie zaciągnąć.
Jaka jest zatem idealna szpilka krawiecka?

 • Odpowiednio ostra, aby nie pozostawić dziur w tkaninie.
 • Odpowiedniej długości – krótsze do tekstyliów bawełnianych, dłuższe do grubych skór lub jeansu.
 • Z odpowiednią główką – szklaną można spokojnie przeprasować razem z materiałem, podczas gdy plastikowa stopi się pod wpływem temperatury.

Kolejnym gadżetem krawieckim, który ułatwia życie krawcowym i osobom szyjącym, są lamówki. Bawełniane, ze skaju, z brokatem, atłasowe, jednobarwne lub wzorzyste. Służą do zabezpieczania brzegów materiału przed strzępieniem lub stanowią ozdobę w projektach ubrań. Możemy kupić je gotowe w pasmanterii albo też przygotować je samemu. Jak zrobić samodzielnie lamówkę? – piszemy u nas na FB >> Do wszycia lamówki maszyną, pomocna będzie stopka zwana lamownikiem.

Rozpoczynasz dopiero przygodę z szyciem i nasze rady są dla Ciebie pomocne? Obserwuj nasze posty na: //www.facebook.com/szkoleniakrawieckie lub napisz do nas wiadomość, o czym warto byśmy dla Ciebie jeszcze napisali ;).

Zdjęcie tytułowe: Pexels.com